W Polsce wydajemy na leczenie ok. 7% PKB

( mijają się z prawdą twierdzenia lobby ordynatorsko profesorskiego
że wydatki te są znacznie niższe niż w UE i wynoszą tylko ok. 4 % PKB )

 

Mijają się z prawdą twierdzenia Izb Lekarskich iż nasze wydatki na ochronę zdrowia, są nieproporcjonalne do wydatków innych państw UE. Nie jest prawdą że płacimy tylko 4% PKB a inne społeczeństwa 6 czy 9 % . Nasze społeczeństwo wydaje 6,5 - 7,5 % PKB na ochronę zdrowia. O strukturze tych wydatków i ich porównaniu z innymi państwami, można było przeczytać w Służbie Zdrowia ( rok 2000 ). Tabelka poniżej przedstawia kto i ile płacił w 1999 roku. Proporcje i wielkości wydatków do dziś nie uległy zasadniczym zmianom. Pełen tekst artykułu Służby Zdrowia dostępny jest w internecie, na serwerze gazety.

Wydatki płatników na ochronę zdrowrowia
% PKB
Kasy Chorych ( obecnie przejął NFZ )
3,5
Ministerstwo Zdrowia
0,7
Dopłaty ludności do leków
1,2
Szacowane wydatki innych ministerstw
0,1 - 0,2
Wydatki samorządów
0,1 - 0,2
Inne dopłaty ludności ( poza szarą strefą )
1,0 - 1,7
Razem
6,6- 7,5

( należy podkreślić że analiza artykułu nie obejmuje tzw. szarej strefy zwiększającej jeszcze bardziej wydatki społeczeństwa )

Obliczony powyżej wskaźnik ( 6,6 - 7,5 % PKB ) dla Polski jest wyższy od analogicznych wydatków Grecji, a zbliżony do danych dla W. Brytanii, Szwecji, Hiszpanii i Włoch.
Porównywanie części wydatków Polaków ( te ok. 4% PKB to wydatki niegdyś Kas Chorych a obecnie Narodowego Funduszu Zdrowia ) z całością wydatków państw UE jest nieuczciwym chwytem, będącym elementem kampanii dla wprowadzenia dodatkowych dopłat od pacjentów za leczenie...
Wyjaśnijmy:
dopłaty ministerstwa zdrowia, innych ministerstw czy samorządu to w znacznej części środki na zakup sprzetu czy też na prace remontowe.
Inne dopłaty ludności to wizyty i badania w spółdzielniach czy gabinetach prywatnych

Do dochodów czy prowizji pochodzących z tych źródeł nie są dopuszczeni młodzi lekarze, pielęgniarki czy położne. Ich niewielkie pensje pochodzą nie z całości wydatków społeczeństwa na ochronę zdrowia lecz z tych właśnie 4% PKB od NFZ. Duże profity są zarezerwowane dla utytułowanych szefów.
Za obecny stan rzeczy płaci już całe społeczeństwo. .
Oszczędności należy szukać walcząc z niegospodarnością i korupcją: zakupami leków i sprzętu za prowizje, prywatnym leczeniem w państwowych szpitalach itd... Tego jednak nie uczyni lobby profesorsko ordynatorskie. W normalnym państwie, korupcją i niegospodarnością, która rozkłada cały system ochrony zdrowia, zająć się powinien NIK, ABW i ewentualnie prokuratorzy.
Tylko czy my żyjemy w normalnym państwie?

Subskrybuj nas
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności

Bank i Numer Konta:

98 2030 0045 1110 0000 0390 6180
BGŻ Oddział w Białymstoku

 

Wpłaty i pomoc od organizacji i ludzi dobrej woli wymienione są w dziale "podziękowania". jednakże prawie całą
działalność finansujemy z datków i składek tych, którzy sami potrzebują pomocy. jest to kropla w morzu potrzeb.
Jeśli możecie państwo nas wesprzeć, prosimy o choćby najdrobniejszą wpłatę na działalność stowarzyszenia.

© 2017 SPPNN