PRIMUM NON NOCERE
STOWARZYSZENIE PACJENTÓW
Po przyjęciu przez Marszałka Sejmu RP zawiadomienia o utworzeniu Komitetu i po opublikowaniu w prasie informacji o tym, przystąpiliśmy do zbierania podpisów i działań promujących projekt ustawy. Między innymi rozesłany został do internautów apel o wydrukowanie z naszej strony www formularza i projektu ustawy i pomoc w zbieraniu podpisów. Tą drogą do teraz uzyskaliśmy tysiące podpisów osób popierających projekt ustawy o Rzeczniku Pacjenta.
Inne dokumenty i informacje Komitetu
kilka z przepisów obowiązującego w Polsce prawa
Ze stanowiskiem Marszałka Sejmu RP w tej sprawie, można zapoznać tu: str1, str2
Jak to wygląda za granicą ?
Komisja Europejska (2002 r.)
U.S.A. O rozsyłaniu maili politycznych Mike Mc Curry, b. sekretarz prasowy prezydenta Clintona i Larry Purpuro, b. szef biura parlamentarnego Narodowego Komitetu Republikańskiego
tłumaczenie fragmentu i publikacja po angielsku
U.S.A. O rozsyłaniu maili politycznych, fragment artykułu Marka Sweeta zamieszczonego w gazecie prawnej Duke Uniwersity
Mimo ostrzeżenia zawartego w apelu iż materiały Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej są chronione prawem, kilkanaście czy kilkadziesiąt osób w tym część prywatnych administratorów sieci podjęło takie działania, jakie podejmowane są zazwyczaj przeciwko sprzedającym Viagrę, rozsyłającym bez proszenia komercyjne reklamy czy promującym usługi seksualne.
Otrzymaliśmy e-maile od kilkudziesięciu osób z wymyślaniami. Moje wyjaśnienia na otrzymywane e-maile iż inicjatywa ustawodawcza to nie działalność komercyjna, której dotyczy ograniczenia ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, czy też, że adresy e-mail to nie dane osobowe, zazwyczaj kończyła korespondencję. W kilkunastu wypadkach ( dysponuję zarchiwizowaną korespondencją, której część początkowo planowaliśmy tu ujawnić ) powodowało to tylko wzrost agresji i groźby blokowania strony internetowej czy naszego konta e-mail. Pochodziły one w znacznej części od pracowników firm komputerowych handlujących swoftwarem, administratorów sieci lokalnych itp... Internet jest powszechnym środkiem komunikacji, zaś regulacje prawne zawarte w naszym prawie ( ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną ), jak i analogiczne rekomendacje UE (2002/58/EC ) nie nakładają ograniczeń na nie komercyjne e-maile, zaś materiały Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej są prawnie chronione.
Zaczęto wpisywać adres IP naszego serwera na "czarne listy". Doprowadzono do blokady adresu e-mali używanego przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ( sppnn@sppnn.org.pl ) za pomocą którego osoby popierające projekt ustawy i chcące uczestniczyć w zbieraniu podpisów, mogły kontaktować się z Komitetem. Więcej szczegółów tych działań, naruszających zakaz art.19 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, znajduje się w naszym piśmie skierowanym do Biura Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej.. Informacja przesłana została też do Marszałka Sejmu RP, ponieważ z racji pełnionego urzędu, nadzoruje on stanowienie prawa w naszym państwie. Każdy może popierać nasze działania i złozyć podpis pod projektem ustawy lub nie popierając naszych działań, odmówić. Nikomu natomiast nie wolno uniemożliwić prowadzenia kampani inicjatywy ustawodawczej. Administratorzy jakichś prywatnych sieci lokalnych zawierając umowy z użytkownikownikami kont e- mail mogą oferować blokowanie nie zamawianej poczty. Umowy takie dotyczące poczty komercyjnej, mające zastosowanie tylko w administrowanej przez nich sieci lokalnej nie mogą naruszać prawa ustawowego. Podjęcie przez tych ludzi działań globalnych dla wyłączenia naszych kont e - mail, wpisywanie adresu IP na "czarne listy" czy serwery RBL ( mające na celu blokowanie nas w znacznej części sieci ), jest czynem zakazanym i karalnym.
Ponieważ tempo i jakość funkcjonowania naszego wymiaru sprawiedliwości często pozostawia wiele do życzenia, oświadczam iż, nie wykluczam bezpośrednio po przystąpieniu Polski do UE, o naruszeniu art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, powiadomienia Biura Europejskiego Komisarza Praw Człowieka jak i organizacji sponsorujących i przyznających granty na rozwój internetu w Polsce. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej zwrócił się ponadto do Marszałka Sejmu RP o spowodowanie podjęcia działań by ukrócić samosądy wykonywane przez grupy kilkunastu czy kilkudziesięciu internautów i by powstała instytucja państwowa [ jakaś net policja (?) ] nadzorująca przestrzeganie prawa w komunikacji i informacjach internetu.
Grupa kilkunastu czy kilkudziesięciu osób nie może z własnej inicjatywy stanowić i wykonywać stanowionego przez siebie prawa, blokując wykonywanie inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Takie działania, są czynami karalnymi i zakazanymi.
Trzeba w końcu odpowiedzieć na pytanie, czy wyższą rangę ma prawo stanowione przez ustawodawcę czy przez administratorów?
Więcej tutaj
Początkowo mieliśmy zamiar ujawnić część z tej korespondencji ( całość przesłana Prokuraturze to pogróżki od 15 osób ) w której wymyślano nam czy grożono zablokowaniem poczty internetowe. Planowaliśmy opublikować nazwiska i e-maile które pochodzą od (sześciu) osób będź prowadzących działalność publiczną, bądź występują w imieniu firm czy osób prawnych, by poddać ich działanie ocenie publicznej. Na razie odstąpiliśmy od ujawniania nazwisk nie wykluczając iż czynimy to w przyszłości. Poniżej korespondencja z przedstawicielami firm czy organizacji:
Bank i Numer Konta:
98 2030 0045 1110 0000 0390 6180
BGŻ Oddział w Białymstoku
Wpłaty i pomoc od organizacji i ludzi dobrej woli wymienione są w dziale "podziękowania". jednakże prawie całą
działalność finansujemy z datków i składek tych, którzy sami potrzebują pomocy. jest to kropla w morzu potrzeb.
Jeśli możecie państwo nas wesprzeć, prosimy o choćby najdrobniejszą wpłatę na działalność stowarzyszenia.