Adam Sandauer                                                                 Warszawa 8.08. 2001 r

Pełnomocnik Komitetu Wyborczego

Primum Non Nocere – Po pierwsze nie szkodzić

                                                                              Państwowa Komisja Wyborcza

Państwowa Komisja Wyborcza, uchwałą z dn.6 sierpnia wezwała pełnomocnika wyborczego do usunięcia wady zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Wyborczego Wyborców Primum Non Nocere. Uchwała powołuje się w uzasadnieniu na informację otrzymaną z Sądu Okręgowego w Warszawie iż pod numerem RST 3594 jest zarejestrowane stowarzyszenie o identycznej z komitetem nazwie - Primum Non Nocere. Wobec ograniczeń w art. 100 ust. 3 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. – Ordynacja Wyborcza do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Państwowa Komisja Wyborcza wezwała pełnomocnika wyborczego komitetu do zmiany nazwy.

Informacja Sądu Okręgowego na którą powołuje się Państwowa Komisja Wyborcza nie jest ścisła. Pod numerem RST 3594 Sąd Okręgowy w Warszawie nie wpisał do rejestru stowarzyszenia „Primum Non Nocere” lecz organizację o nazwie: „Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere”. Nazwa ta różni się w sposób istotny od nazwy Komitetu Wyborczego. Stowarzyszenie jest organizacją pacjentów, natomiast komitet wyborczy odwołuje się do wszystkich obywateli.

Intencją Ustawodawcy, przy wprowadzeniu ograniczeń art. 100 ust. 3 ustawy Ordynacja Wyborcza do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, było ustrzeżenie zarejestrowanych organizacji politycznych i społecznych przed nadużywaniem ich nazw. Gdyby nie wprowadzono tych zastrzeżeń istniałaby możliwość zarejestrowania komitetów wyborczych o nazwach umożliwiających wykorzystywanie cudzego dorobku.

W przypadku Komitetu Wyborczego Wyborców Primum Non Nocere i Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere taka sytuacja nie ma miejsca.

Powołanie Komitetu Wyborczego Wyborców Primum Non Nocere, było realizacją uchwały z dn. 22 lipca 2001 r. Kongresu Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere. Treść uchwały, w razie potrzeby, może zostać dostarczona Państwowej Komisji Wyborczej.

Pomimo powyższych argumentów, pomimo różnicy w nazwie stowarzyszenia i komitetu wyborczego, pełnomocnik wyborczy zawiadamia Państwową Komisję Wyborczą o zmianie nazwy Komitetu Wyborczego Wyborców Primun Non Nocere na Komitet Wyborczy Wyborców Primum Non Nocere – Po pierwsze nie szkodzić.

Taka decyzja, powołujących komitet wyborczy, wynika z woli uniknięcia rozważań czy różnice w nazwach są wystarczające czy też nie. Zmieniona nazwa bez wątpienia spełnia formalne wymogi art. 100 ust. 3 ustawy Ordynacja Wyborcza do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Od dnia zawiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu, zgodnie z art. 103 ust. 2 ustawy, trwa zbieranie podpisów obywateli popierających naszych kandydatów. Są już zebrane tysiące podpisów. W nagłówkach formularzy rozprowadzonych po całym kraju, widnieje poprzednia nazwa komitetu wyborczego Primum Non Nocere.

Zwracam się do Państwowej Komisji Wyborczej o wyrażenie zgody na użycie do rejestracji kandydatów, tych formularzy które wcześniej podpisali już obywatele a w nagłówku których widnieje nazwa Komitetu Wyborczego Primum Non Nocere.

Jeśli nie jest to możliwe, zwracam się o zgodę na alternatywne rozwiązanie polegające na ręcznym dopisaniu słów „po pierwsze nie szkodzić” po nazwie Primum Non Nocere, na wypełnionych już formularzach, by w nagłówku widniała nazwa komitetu którą zarejestruje Państwowa Komisja Wyborcza.

Takie rozwiązania nie stanowią nadużycia zaufania osób które złożyły już podpisy w formularzach. Komitet wyborczy nie uległ zmianie zaś ci którzy poparli naszych kandydatów kierowali się zaufaniem do wcześniejszych działań Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere.

                                                          

                                                                       dr Adam Sandauer