PRIMUM NON NOCERE
STOWARZYSZENIE PACJENTÓW
Pytam publicznie, o cele i przyczyny dla których ministerstwo zdrowia nie prostuje że :
na leczenie wydajemy już ok 7 % PKB a nie 3,8 % PKB jak próbuje się nam wmawiać.
jeden z wodzów ZSRR mówił ...nie ważne jak ludzie głosują, ważne kto głosy liczy...
Bijąc na alarm, lobby lekarskie porównuje wydatki na ochronę zdrowia w Polsce pochodzące ze środków publicznych ( 3,8 %PKB ) z wydatkami na ochronę zdrowia innych państw ( 4 -11 % PKB ).
Całość wydatków na ochronę zdrowia to wydatki publiczne państwa i wydatki prywatne obywateli.
Uczciwość wymaga by porównywać całość wydatków w Polsce z wydatkami w innych państwach, a nie tylko wydatki publiczne.
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) szacuje że udział publicznych wydatków, w zależności od państwa to 25 do 90% całości wydatków na ochronę zdrowia ( kopia strony WHO z 2003 r. ). Wydatki publiczne pochodzące z budżetów można obliczyć, natomiast wydatki prywatne obywateli są tylko szacowane.
Często wprowadzając w błąd porównuje się z publicznymi wydatkami w Polsce, całość wydatków innych państwach. Często, wprowadzając też błąd, porównuje się nasze wydatki publiczne, stanowiące w Polsce ok. 70 % wydatków na ochronę zdrowia z wydatkami publicznymi państw w których stanowią one 90% całości wydatków np:
http://spolecznosc.gazetalekarska.pl/gazeta-lekarska-archiwum-wydan/2003/numer-2003-02/lekarze-w-unii-europejskiej.-pod-gorke
podobnych publikacji i wypowiedzi można cytować b wiele.
Całość wydatków na ochronę zdrowia w Polsce wynosiła 6,5 % PKB wedle danych WHO z 2003 r: (kopia strony WHO z 2003 r)
wg. Służby Zdrowia w 2001 r. wydatki te wynosiły 6,6 -7,5 % PKB
W tym samym czasie na ochronę zdrowia ze środków publicznych i prywatnych w Luksemburgu wydawano 6.8% PKB, Czesi wydawali 7,5 % PKB, Słowacy 5,9% PKB.
Całość wydatków na ochronę zdrowia w Polsce jest podobna do tego parametru w innych krajach i zbliżona do wydatków innych krajów post komunistycznych. Nasze wydatki na ochronę zdrowia pochodzące ze środków publicznych i prywatnych ( 6,5- 7,5 % PKB ) nie są duże, ale znacznie więcej niż 3,8 % PKB czyli wydatki ze środków publicznych.
W znacznej część państw do wydatków na ochronę zdrowia, wliczane są zasiłki chorobowe. W Polsce nie są one traktowane jako wydatki na ochronę zdrowia lecz jako odrębne wydatki ZUS. Przy wysokości ok. 4 mld /zł zasiłków chorobowych w Polsce, gdyby włączyć je jak czyni to wiele państw do wydatków na ochronę zdrowia, to okaże się iż wydajemy na ten cel ok. 7 % PKB.
Od roku 2001 czy 2003 wydatki prywatne obywateli na leczenie z przyczyn oczywistych ( demontaż publicznej opieki zdrowotnej ) znacznie wzrosły. Wydatki społeczeństwa na leczenie są prawdopodobnie w Polsce jeszcze większe niż tu przedstawiono, ponieważ przedstawione szacunki nie obejmują specyficznego dla Polski strumienia dopłat generowanego przez korupcję
.
dr Adam Sandauer
Warszawa 20 maja 2006 r.
powrótBank i Numer Konta:
98 2030 0045 1110 0000 0390 6180
BGŻ Oddział w Białymstoku
Wpłaty i pomoc od organizacji i ludzi dobrej woli wymienione są w dziale "podziękowania". jednakże prawie całą
działalność finansujemy z datków i składek tych, którzy sami potrzebują pomocy. jest to kropla w morzu potrzeb.
Jeśli możecie państwo nas wesprzeć, prosimy o choćby najdrobniejszą wpłatę na działalność stowarzyszenia.