PRIMUM NON NOCERE
STOWARZYSZENIE PACJENTÓW
Dn.25.06.2001 r. rozesłaliśmy prawie 19,5 tys. e maili z ankietą zamieszczoną poniżej. Ankieta dotyczy ilości błędów lekarskich z którymi odpowiadający miał kontakt w swojej najbliższej rodzinie. Adresy potencjalnych respondentów są przypadkowe i pochodzą z zasobów internetu. Pytania dotarły od ok. 10,5 tyś skrzynek odbiorczych. Około 9 tyś adresów okazało się błędnych. Licząc na sporą ilość odpowiedzi, chcemy zebrać dane dotyczące skali zagadnienia popełnianych błędów lekarskich w Polsce. Odpowiedź na pytanie ankiety w trakcie ich zbierania są widoczne pod adresem: http://www.sonda.pl/wyniki.php3?id=53833&uid=49978
Przeglądając wyniki ankiety należy pamiętać iż odpowiedzi na pytanie czy w najbliższej rodzinie miał miejsce błąd lekarski, monitorują sytuację kilku osób ( rodzice, dzieci, rodzeństwo, mąż, żona ). Każdy z nas ma rodziców ale nie wszyscy respondenci mają dzieci czy też są w związku małżeńskim. Dane statystyczne dotyczące struktury rodzin wskazuję iż jedna odpowiedz opisuje sytuacje około 5 osób.
Tak więc np. odpowiedzi 20 osób mówiąca o 15 błędach lekarskich, świadczy iż w grupie ok. 100 osób popełnia się 15 błędów. Opracowanie i komentarz do wyników ankiety - za kilka dni...
Wyniki badań CBOS z listopada 2000 r. na podobny temat
rozesłana ankieta
W rozesłanym formularzu ankiety był przycisk do głosowania. Nie jest on umieszczamy tutaj ponieważ odwiedzający strony stowarzyszenia są bardziej zainteresowane problematyką błędów lekarskich niż reszta społeczeństwa. Mogło by to wpłynąć na wynik ankiety.
Ile błędów lekarskich jest popełnianych w Polsce ?
Prosimy o wypełnienie ankiety
Szanowni Państwo,
Lekarze błędów nie popełniają umyślnie. Jednakże błędy się zdarzają. W Polsce źle pojęta solidarność środowiska lekarskiego powoduje "tuszowanie" błędów, nawet kosztem zdrowia czy życia poszkodowanych. Okaleczonych ludzi pozostawia się bez leczenia, i bez pomocy socjalnej. Byle nie przyznać iż ktoś coś źle zrobił. W USA na skutek błędów lekarskich, co roku umiera około 100 tyś osób. Dwa razy więcej ludzi, żyje okaleczonych lub chorych z tego powodu. ( raporty Harvard School of Public Health ). Gdyby te dane przenieść do kraju wielkości Polski, to okaże się iż w ciągu średniego życia człowieka, umrze 1,1 mln osób a 2,2 mln zostanie okaleczonych na skutek niewłaściwego leczenia. Osiem procent ludzi w ciągu życia stanie się ofiarami takiej tragedii. Sądy izby lekarskich w Polsce uznają iż co roku iż popełnia się tylko kilkadziesiąt błędów ( w roku 2000 aż 142 ). Mimo kolosalnej rozbieżności z danymi pochodzącymi z badań przeprowadzanych inną metodą w innych państwach, władze do teraz nie próbowały zweryfikować orzeczeń Izb Lekarskich. Nie przeprowadzono żadnych poważnych analiz dotyczących tego tragicznego problemu. Z tej przyczyny zdecydowaliśmy się przeprowadzić ankietę. Ma ona odpowiedzieć jaka jest rzeczywiście ilość popełnianych poważnych błędów lekarskich.
Zwracamy się do Państwa z prośbą o odpowiedź na nasze pytanie: Czy wśród najbliższej rodziny ( rodzice, dzieci, rodzeństwo, mąż lub żona ) jest ktoś kto stał się ofiarą poważnego błędu lekarskiego. Chodzi tu o wypadki śmierci, kalectwa lub długotrwałej ( dłużej niż 3 miesiące ) choroby. Prosimy o wypełnienie ankiety.
Adam Sandauer, Warszawa 2.07. 2001 r
Ankieta zabezpieczona jest przed wielokrotnym głosowanie z jednego komputera. Wiemy iż nie jest przyjęte w społeczności internetowej rozsyłanie masowych e maili. Przykro nam i przepraszamy za to iż walcząc o prawa poszkodowanych, naruszamy tę zasadę.
Poniżej linki do kilku z wielu tysięcy stron poświęconych statystyce błędów lekarskich w USA:
http://www.consumerlaw.com/medical.html kopia publikacji na web archive ( działająca kopia linku ) http://upalumni.org/medschool/appendices/appendix-73b.html#fnB886 kopia publikacji na web archive ( działająca kopia linku ) http://www.manhattan-institute.org/html/cjm_27.htm kopia publikacji na web archive ( działająca kopia linku ) http://www.jacksonwilson.com/pages/medmal-toomanydeaths.htm kopia publikacji na web archive ( działająca kopia linku )
Bank i Numer Konta:
98 2030 0045 1110 0000 0390 6180
BGŻ Oddział w Białymstoku
Wpłaty i pomoc od organizacji i ludzi dobrej woli wymienione są w dziale "podziękowania". jednakże prawie całą
działalność finansujemy z datków i składek tych, którzy sami potrzebują pomocy. jest to kropla w morzu potrzeb.
Jeśli możecie państwo nas wesprzeć, prosimy o choćby najdrobniejszą wpłatę na działalność stowarzyszenia.