PRIMUM NON NOCERE
STOWARZYSZENIE PACJENTÓW
Mimo poważnych zastrzeżeń wobec koncepcji wedle, któych będą działać komisje do orzekania o odszkodowaniach, Zarząd Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere uważa, iż należy skorzystać z prawa do rekomendowania członków komisji. To stanowisko wynika wyłącznie z konieczności dostosowania się do zasady iż "nieobecni nie mają racji”.
Wedle ustawy, członkami komisji mogą być prawnicy lub osoby z wykształceniem medycznym. Poza osobami poleconymi przez kancelarie prawne, z któymi współpracuje Stowarzyszenie, mogą być rekomendowane także inne osoby, spełniające opisane tu warunki, jeśli prześlą na adres Stowarzyszenia wymienione poniżej dokumenty i uzyskają pozytywną opinię Zarządu..
Decyzje, Zarząd podejmuje drogą głosowania i nie przysługuje od niej odwołanie. Decyzje nie będą uzasadniane.
Zgodnie z ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. Nr 113, poz. 660), prosimy osoby zainteresowane uzyskaniem rekomendacji Stowarzyszenia Pacjentów Primum Noin Nocere na członków wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych o przesyłanie niezbędnych dokumentów na adres Stowarzyszenia.
Osoby te, wedle ustawy, muszą spełniać następujące warunki:
1. Posiadać, co najmniej wyższe wykształcenie i tytułu magistra lub równorzędnego
w dziedzinie nauk medycznych, w tym:
Wykonywać zawód medyczny przez okres co najmniej 5 lat albo posiadać stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk medycznych,
ALBO
2. Posiadać co najmniej wyższe wykształcenie i tytułu magistra w dziedzinie nauk prawnych, w tym: Być zatrudnienie przez okres co najmniej 5 lat na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa albo posiadać stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk prawnych;
3. Posiadać wiedzę z zakresu praw pacjenta;
4. Korzystać z pełni praw publicznych.
Członkiem komisji wojewódzkiej nie może być osoba:
1. Prawomocnie skazana za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
2. Prawomocnie ukarana kara z tytułu odpowiedzialności dyscyplinarnej albo zawodowej;
3. Wobec której prawomocnie orzeczono środek karny określony w art. 39 pkt 2a kodeksu karnego.
Wymagane dokumenty
1/przez ustawę:
− życiorys i list motywacyjny;
− oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji;
− oświadczenie kandydata o korzystaniu z pełni praw publicznych;
− oświadczenie kandydata o nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, o niekaralności z tytułu odpowiedzialności dyscyplinarnej lub zawodowej oraz braku prawomocnego orzeczenia środka karnego określonego w art. 39 pkt 2a kodeksu karnego;
− kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie;
− kopia dokumentów potwierdzających:
wykonywanie zawodu medycznego przez okres co najmniej 5 lat lub posiadanie stopnia naukowego doktora w dziedzinie nauk medycznych, lub zatrudnienie przez okres co najmniej 5 lat na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa albo posiadanie stopnia naukowego doktora w dziedzinie nauk prawnych.
2/ przez Stowarzyszenie, dla ewentualnego udzielenia rekomendacji:
- Załącznik 1 dla wszystkich kandydatów
Zobowiązanie kandydata do przekazywania Zarządowi Stowarzyszenia, w wypadku powołania do Komisji, corocznych sprawozdań statystycznych i wniosków z pracy w komisji (wzór załącznik nr 1).
- Załącznik 2 ( dotyczy tylko lekarzy ).
Oświadczenie o tym, czy było kiedykolwiek, lub jest prowadzone postępowanie prawne wobec lub w sprawie popełnienia przez kandydata błędu w leczeniu lub o spowodowanie szkody przy leczeniu. (wzór załącznik 2).
Jeśli opisane powyżej postępowanie było prowadzone, lecz zostało prawomocnie umorzone, lub kandydat został uniewinniony - kopia postanowienia lub wyroku.
- Załącznik 3 ( dotyczy tylko prawników ) stanowi o doświadczeniu kandydata.
- spis postępowań prawnych o popełnienie błędu lekarskiego, w któych kandydat uczestniczył lub reprezentował stronę postępowania wraz z informacją czy kandydat był pełnomocnikiem szpitala czy poszkodowanego / pokrzywdzonego. Jeśli postępowań tych było dużo, spis wybranych postępowań.
- spis miejsc zatrudnienia kandydata związanych z urzędami publicznymi, kancelariami prawnymi, opieką zdrowotną, pomocą społeczną bądź z farmacją.
Dokumenty prosimy przesyłać listem poleconym w nieprzekraczalny terminie do dn: 20.09.2011 r.
Prosimy o dołączenie właściwie zaadresowanej koperty z adresem odpowiedniego Urzędu Wojewódzkiego, dla ewentualnego przesłania złożonych dokumentów, wraz z naszą rekomendacją.
Adres do przesyłania dokumentów:
Stowarzyszenie Pacjentów
PRIMUM NON NOCERE
ul. Zielonogórska 10
15-674 BIAŁYSTOK
W przypadku nie udzielenia rekomendacji przez Stowarzyszenie, lub nie powołania do Komisji, dokumenty które pozostaną w Stowarzyszeniu nie będą odsyłane, lecz zostaną zniszczone.
Witold Szmigielski
Wiceprzewodniczący Zarządu Generalnego
dr Adam Sandauer
honorowy przewodniczący Stowarzyszenia
Bank i Numer Konta:
98 2030 0045 1110 0000 0390 6180
BGŻ Oddział w Białymstoku
Wpłaty i pomoc od organizacji i ludzi dobrej woli wymienione są w dziale "podziękowania". jednakże prawie całą
działalność finansujemy z datków i składek tych, którzy sami potrzebują pomocy. jest to kropla w morzu potrzeb.
Jeśli możecie państwo nas wesprzeć, prosimy o choćby najdrobniejszą wpłatę na działalność stowarzyszenia.