PRIMUM NON NOCERE
STOWARZYSZENIE PACJENTÓW
Ustawa o Poszkodowanych Pacjentach
( uchwalona w Szwecji 19 czerwca 1996 r. )
Przepisy wprowadzające
Art. 1 Ustawa obejmuje przepisy określające prawo do rekompensaty dla poszkodowanych pacjentów, oraz obowiązek podmiotów opieki zdrowotnej do posiadania ubezpieczenia pokrywającego takie rekompensaty (ubezpieczenia pacjentów).
Art. 2 Z mocy ustawy osoba uczestnicząca jako ochotnik w eksperymentalnym projekcie medyczno badawczym, bądź ofiarująca jakiś organ lub inny materiał biologiczny dla transplantacji bądź dla innych celów medycznych, jest równoznaczna z pacjentem.
Art. 3 Ustawa odnosi się tylko do szkód jakie nastąpiły w związku ze świadczeniami opieki zdrowotnej i medycznej w Szwecji.
Art. 4 Prawo pacjenta do rekompensaty za szkodę może być tylko ograniczone na podstawie okoliczności jakie wystąpiły po wydarzeniu, podczas którego powstała szkoda, i jakie zgodnie z Ustawą o Kontraktach Ubezpieczeniowych (1927:77) mogą pociągać za sobą ograniczenia obowiązku ubezpieczyciela do zapłaty kwoty ubezpieczenia.
Art. 5 W rozumieniu Ustawy świadczeniami opieki zdrowotnej i medycznej są te, które wchodzą w zakres przedmiotowy Ustawy o Zdrowiu Publicznym i Świadczeniach Opieki Medycznej (1982:763) lub Ustawy o Usługach Dentystycznych (1985:125), bądź inne podobne formy działalności medycznej, oraz detalicznego handlu lekami, zawsze pod warunkiem, że działalność taka realizowana jest przez personel w rozumieniu rozdziału 1 ustawy (1998:531) o Profesjonalnej Działalności Opieki Medycznej i Zdrowia Publicznego.
Realizatorami opieki są: władza państwowa, miejska, rada okręgu w odniesieniu do takich świadczeń opieki zdrowotnej i medycznej, za które ponoszą odpowiedzialność te władze bądź rada okręgu (tj. realizatorzy opieki publicznej), jak również osoby prywatne, które realizują świadczenia opieki zdrowotnej i medycznej (realizatorzy opieki prywatnej).
Uprawnienia do rekompensaty za krzywdę pacjenta.
Art. 6 Rekompensata za krzywdę pacjenta jest wypłacana za indywidualne krzywdy dla pacjentów, jeśli takie krzywdy z przeważającym prawdopodobieństwem zostały spowodowane przez:
Badanie, opiekę terapię bądź podobne działanie, pod warunkiem, że szkody można było uniknąć albo przez odmienne wykonanie wybranej procedury lub przez wybór innej możliwej procedury, która z punktu widzenia medycznego wg oceny ex post zaspokoiłaby potrzeby leczenia w mniej ryzykowny sposób.
Defekty produktów medyczno - technicznych lub wyposażenia szpitalnego wykorzystywanych przy wykonywaniu badania, opieki, terapii, czy podobnego działania, bądź ich niewłaściwego wykorzystywania.
Niewłaściwa diagnoza
Przeniesienie zaraźliwych czynników łączących się z infekcją w związku z badaniem, opieką, terapią lub podobnym działaniem.
Wypadki w związku z badaniem, opieką, terapią lub podobnym działaniem, lub podczas transportowania pacjenta, bądź w następstwie pożaru lub innych uszkodzeń obiektu opieki zdrowotnej, lub wyposażenia.
Przepisanie lub podanie leków w sprzeczności z przepisami lub instrukcjami
Przy rozważaniu prawa do odszkodowania w zgodności z tym artykułem., ustęp 1 i 3, wytyczną stosownego działania jest ta od doświadczonego lekarza specjalisty, bądź od doświadczonego praktyka z danej dziedziny.
Nie ma prawa do odszkodowania w odniesieniu do ustępu 4 tego artykułu., w takich przypadkach kiedy okoliczności są tego rodzaju, że infekcja musi być zgodnie z rozsądkiem tolerowana. W tym kontekście należy brać pod uwagę naturę i stopień ciężkości choroby lub szkody, do której odnosiło się działanie lecznicze, stan zdrowia pacjenta w innych aspektach, oraz możliwość antycypowania infekcji.
Wyjątki odnośnie do prawa rekompensaty poszkodowanego pacjenta
Art. 7 Rekompensata dla poszkodowanego pacjenta nie jest wypłacana, gdy:
szkoda wystąpiła w konsekwencji koniecznej procedury do diagnozy lub leczenia choroby, bądź obrażenia, które bez terapii spowodowałoby bezpośrednie zagrożenie dla życia lub ciężkie inwalidztwo, bądź
szkoda jest spowodowana lekami w przypadkach innych niż te wymienione w artykule. 6, ustęp 1, poz. 6.
Jak ustala się rekompensatę dla poszkodowanego pacjenta
Art. 8 Rekompensatę dla poszkodowanego pacjenta określa się w zgodności z rozdz. 5 artykuły 1-5 i rozdziałem 6, artykuł 1 Ustawy o Odpowiedzialności Odszkodowawczej (1972:207) wraz z ograniczeniami podanymi w artykułach 9-11 tej ustawy.
Art. 9 Gdy ustala się rekompensatę dla poszkodowanego pacjenta należy ją pomniejszyć o pewną kwotę równoważną 1/20 kwoty bazowej zgodnie z Krajową Ustawą Ubezpieczeniową (1962:381) stosowaną podczas ustalania odszkodowania.
Art. 10 Rekompensata dla poszkodowanego pacjenta jest ograniczona kwotowo dla każdego zdarzenia i wynosi co najwyżej 1000 - krotność kwoty bazowej wg Krajowej Ustawy Ubezpieczeniowej, stosowanej podczas ustalania odszkodowania. Jednakże dla każdego przypadku krzywdy pacjenta rekompensatę ogranicza się (w praktyce) dla każdego poszkodowanego do sumy co najwyżej 200 – krotności kwoty bazowej.
Kwoty podane w powyższym artykule nie obejmują odsetek oraz rekompensaty za koszty sądowe.
Art. 11 Jeśli suma zobowiązań płatności w ramach artykułu. 10, ustęp 1, nie jest wystarczająca do zaspokojenia tych, którzy mają prawo do odszkodowania, ich rekompensaty muszą być zmniejszone w takiej samej proporcji wobec każdego roszczeniobiorcy. (...)
Zobowiązania ubezpieczeniowe etc.
Art. 12 Realizatorzy opieki zdrowotnej muszą posiadać polisę ubezpieczenia pacjenta, jaka zapewnia rekompensatę za krzywdy objęte tą Ustawą. Jeśli działalność prowadzi prywatny realizator opieki zdrowotnej na podstawie umowy z publicznym realizatorem opieki zdrowotnej, ten ostatni musi posiadać takie ubezpieczenia.
Art. 13 Rekompensatę dla poszkodowanego pacjenta wypłaca ubezpieczyciel. Jeśli kilka ubezpieczeń pacjenta obejmuje ten sam przypadek, to ubezpieczyciele są wspólnie odpowiedzialni co do odszkodowania. W takim przypadku ubezpieczyciele powinni między sobą wnieść równe części wynikające z zobowiązania odszkodowawczego.
Art. 14 Przy braku ubezpieczenia pacjenta ubezpieczyciele afiliowani w ramach Stowarzyszenia Pacjentów w zgodności z artykułem 15 są wspólnie odpowiedzialni za rekompensatę dla poszkodowanego pacjenta, jaka zostałaby wypłacona przy istnieniu ubezpieczenia pacjenta. W takim przypadku ww. Stowarzyszenie będzie reprezentować ubezpieczycieli. Zobowiązania odszkodowawcze ubezpieczycieli między sobą muszą być rozliczane według relacji między kwotami stawek ubezpieczeń pacjenta w odniesieniu do każdego z nich w okresie ostatniego, poprzedzającego roku kalendarzowego.
Stowarzyszenie Ubezpieczeń Pacjentów
Art. 15 Ci ubezpieczyciele, którzy wydają ubezpieczenia pacjentów są afiliowani w Stowarzyszeniu Ubezpieczeń Pacjentów. Rząd lub organ mianowany przez rząd określa przepisy wewnętrzne Stowarzyszenia.
Opłata za ubezpieczenie pacjentów
Art. 16 Stowarzyszenie Ubezpieczenia Pacjentów jest uprawnione do rekompensaty (opłaty za ubezpieczenie pacjentów) od realizatora opieki zdrowotnej za okres, podczas którego ten realizator nie posiadał ubezpieczenia zgodnie z tą Ustawą (...).
Rada ds. Roszczeń Pacjentów.
Art. 17 Ubezpieczyciele afiliowani w Stowarzyszeniu Ubezpieczeń Pacjentów mają wspólnie utrzymywać i finansować Radę ds. Roszczeń Pacjentów. Rada powinna mieć w swym składzie także reprezentantów interesów pacjentów. Dalsze regulaminy dotyczące składu Rady będą wydane przez rząd, łącznie z aprobatą zasad proceduralnych Rady (...).
Odszkodowania
Art. 18 Jakkolwiek rekompensata dla poszkodowanych pacjentów może być wypłacana na mocy tej ustawy, to osoba poszkodowana może zamiast tego żądać powszechnych świadczeń odszkodowawczych zgodnie ze stosowanymi do nich przepisami.
Art. 19 Podmiot, który wypłacił świadczenie odszkodowawcze z powodu krzywdy (obrażenia) objętej niniejszą ustawą, przejmuje do wysokości sumy wypłaconej, uprawnienia osoby poszkodowanej co do rekompensat dla poszkodowanych pacjentów (...).
Żądania zwrotu
Art. 20 Jeśli rekompensata dla poszkodowanego pacjenta została wypłacona za uraz spowodowany świadomie lub wskutek znaczącego zaniedbania, ubezpieczyciel przejmuje uprawnienia strony poszkodowanej co do odszkodowania ogólnego do wysokości wypłaconej sumy (....)
Art. 21 Jeśli rekompensata poszkodowanego pacjenta została wypłacona w ramach artykułu 14, pierwszy akapit, to może ona być zwrócona przez realizatora opieki zdrowotnej, który ponosił odpowiedzialność za decyzję w przedmiocie ubezpieczenia pacjenta. W tym przypadku Stowarzyszenie Ubezpieczeń Pacjentów reprezentuje ubezpieczycieli.
Art. 22 Realizator opieki zdrowotnej, od którego zażądano określonej płatności zgodnie z artykułem 21, przejmuje, do wysokości sumy wypłaconej, uprawnienia jakie z mocy artykułu 20 należą do ubezpieczyciela.
Ograniczenia prawne
Art. 23 Osoba, która chce uzyskać rekompensatę dla poszkodowanych pacjentów z mocy tej ustawy traci swe prawo do odszkodowania, jeśli nie zainicjuje postępowania w ciągu 3 lat od czasu zorientowania się, że takie roszczenie może być wdrożone, a w każdym przypadku w czasie 10 lat od daty, kiedy krzywda miała miejsce (...).
Tłumaczenie na polski sporządziło
Stowarzyszenie Primum Non Nocere
z angielskiego tekstu ustawy obowiązującej w Szwecji
Bank i Numer Konta:
98 2030 0045 1110 0000 0390 6180
BGŻ Oddział w Białymstoku
Wpłaty i pomoc od organizacji i ludzi dobrej woli wymienione są w dziale "podziękowania". jednakże prawie całą
działalność finansujemy z datków i składek tych, którzy sami potrzebują pomocy. jest to kropla w morzu potrzeb.
Jeśli możecie państwo nas wesprzeć, prosimy o choćby najdrobniejszą wpłatę na działalność stowarzyszenia.