Artykuły

03.02.2006 Lekarz na trzech etatach, a pacjent biega i płaci...

Jak i w innych europejskich państwach, w Polsce jest ok. 30 lekarzy na 10 000 obywateli. Poza Polską, lekarze pracują w jednym miejscu i to wystarcza by społeczeństwom zapewnić opiekę medyczną. U nas znaczna część lekarzy pracuje na kilku etatach, a Polacy nie są specjalnie chorowitym narodem. Jaka jest więc tego przyczyna?
Szacowano (Służba Zdrowia nr 65-68; 17-28 sierpnia 2000), że do każdej złotówki wydawanej na leczenie ze środków publicznych, prywatnie dopłacamy 60 - 80 groszy ( 2.2-2.9 PKB). Szacowano iż połowę tych wydatków stanowią opłaty za prywatne wizyty czy badania, a resztę dopłaty do leków kupowanych na recepty. Oznacza to iż, poza szarą strefa, na ochronę zdrowia wydajemy jako społeczeństwo 6 - 6.9 % PKB. Z tego, poza ubezpieczeniem, w prywatnych gabinetach i laboratoriach zostawiamy kwotę rzędu 10 mld. zł rocznie ( ok. 20 zł miesięcznie statystyczny obywatel ).
Znaczna część z tych pieniędzy tworzy spore zarobki w prywatnych gabinetach lekarskich...
Przyczyny, niedofinansowania i złego funkcjonowania publicznej Służby Zdrowia, pracy na kilku etatach i kto tym może być zainteresowany stają się oczywiste.

więcej

12.11.2004 Z mediów zniknęły prawie informacje o Stowarzyszeniu...

Zapytałem znajomego, sekretarza jednej z redakcji:
- Jak to się dzieje że blokada obejmuje prawie wszystkie media, przecież nie ma cenzury?
Poprosił o zachowanie anonimowości i a potem powiedział:
- To proste. Na media można robić naciski kupując reklamy. Reklamodawca czy jakaś agencja PR rozmawia z szefostwem gazety i mówi z wyrzutem, my u was się ogłaszamy, ale po co wy drukujecie tego no... tego... I sprawa jest załatwiona.
- Kiedyś gazety żyły z tego że je kupowano. Teraz gazeta zarabia na ogłoszeniach, a trzeba ją drukować i sprzedawać by reklamodawca dawł ogłoszenia....Czytając, nie wiesz że to artykuł sponsorowany, a jak o czymś nie ma informacji też to może być sponsorowane. Reklamodawca może wymagać, my żyjemy z tego co on zapłaci i jesteśmy dla niego... Tyle usłyszałem. Ile w tym prawdy - nie wiem.

więcej

28.01.2002 Zawód lekarza zawodem zaufania publicznego. Czy ustawa starcza by mieć zaufanie ?

Zgodnie z Konstytucją RP mogą być tworzone samorządy zawodów  zaufania publicznego. W 1989 r powołano Izbę Lekarską i zawód lekarza stał się zawodem zaufania publicznego.  Człowiek kończacy nedycynę, z tytułu ukończenia studiów, otrzymał pozycję oosoby zaufania publicznego.  Bez weryfikacji społecznej....  Do ewentualnego nadzoru przez kolegów, w przyszłości.  Powołany został mocą ustawy, lekarski, korporacyjny wymiar sprawiedliwości. Samorząd otrzymał prawo  osadzania spraw i konfliktów pomiędzy lekarzami a resztą społeczeństwa.  Czy i jak sprawdził się korporacyjny nadzór nad Służba Zdrowia.....

więcej
Subskrybuj nas
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności

Bank i Numer Konta:

98 2030 0045 1110 0000 0390 6180
BGŻ Oddział w Białymstoku

 

Wpłaty i pomoc od organizacji i ludzi dobrej woli wymienione są w dziale "podziękowania". jednakże prawie całą
działalność finansujemy z datków i składek tych, którzy sami potrzebują pomocy. jest to kropla w morzu potrzeb.
Jeśli możecie państwo nas wesprzeć, prosimy o choćby najdrobniejszą wpłatę na działalność stowarzyszenia.

© 2017 SPPNN